CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
Your comfort is the number one priority with this modern office chair. The seat is made of split foam technology that helps position your pelvis in an ideal ergonomic position and prevents it from sliding forward. The way the chair is structured helps create a ‘S” curve in your spinal cord which allows for a healthy posture during the workday.
The Ovica range is fully customisable. Choose the size of your back and seat to accommodate your needs.
A three lever seat and back tilt allows you to change to a variety of positions throughout the day.
The Ovica High Back has an impressive weight load of 160kg.(Without arms or seat slide)
Find a colour that suits your office decor. We have a variety of options to choose from – See Colour Swatches for the full range.
You can choose to have the chair with no arms or oval height adjustable arms.
| User Weight Rating | 160 kg |
| Back Dimensions | 440 mm W x 490 mm H |
| Back Height Range | 510 mm to 590 mm |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | Small: 460 mm W x 460 mm D |
| Seat Technology | Split Foam Seat Technology |
| Seat Height Range | 410 mm to 530 mm |
| Seat Slide | Optional adds up to 50 mm |
| Mechanism Type | 3 Lever Ergonomic - Seat Height, Seat Tilt & Back Tilt |
| Gas Lift Height | 140 mm Gas Lift |
| Base | 5 Star Nylon Base |
| Castors | Free Wheeling |
Your comfort is the number one priority with this modern office chair. The seat is made of split foam technology that helps position your pelvis in an ideal ergonomic position and prevents it from sliding forward. The way the chair is structured helps create a ‘S” curve in your spinal cord which allows for a healthy posture during the workday.
The Ovica range is fully customisable. Choose the size of your back and seat to accommodate your needs.
A three lever seat and back tilt allows you to change to a variety of positions throughout the day.
The Ovica High Back has an impressive weight load of 160kg.(Without arms or seat slide)
Find a colour that suits your office decor. We have a variety of options to choose from – See Colour Swatches for the full range.
You can choose to have the chair with no arms or oval height adjustable arms.
| User Weight Rating | 160 kg |
| Back Dimensions | 440 mm W x 490 mm H |
| Back Height Range | 510 mm to 590 mm |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | Small: 460 mm W x 460 mm D |
| Seat Technology | Split Foam Seat Technology |
| Seat Height Range | 410 mm to 530 mm |
| Seat Slide | Optional adds up to 50 mm |
| Mechanism Type | 3 Lever Ergonomic - Seat Height, Seat Tilt & Back Tilt |
| Gas Lift Height | 140 mm Gas Lift |
| Base | 5 Star Nylon Base |
| Castors | Free Wheeling |