CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
Featuring a new and uniquely appealing double frame backrest design, the Voka Mesh Office Chair is available with a black or white frame and is an excellent choice for task, managerial, and meeting room settings.
Built with ergonomics and innovation in mind, the adaptive mesh backrest is made of a unique S-shaped curve structure that can be adjusted between the front and back for a perfect fit. The Voka multifunction synchro tilt mechanism includes an adaptable seat slide.
The seat cushion is super comfortable and environmentally friendly, made with toxic-free foam.
The Voka is BIFMA certified, ensuring it will not only be well-built, durable and long-lasting, but is also promoting a working environment that is functional and healthy.
| User Weight Rating | 140 kg |
| Unit Weight | 17 kg |
| Back Dimensions | 485 mm W x 610 mm H |
| Back Adjustment Type | Fixed Height Back |
| Seat Dimensions | 510 mm W x 520 mm D |
| Seat Height Range | 430 mm to 510 mm |
| Seat Slide | As Standard - adds up to 50mm to seat depth |
| Mechanism | Synchronised with Seat Slide |
| Gas Lift Height | 100 mm gas lift |
| Base | 5 Star Nylon |
| Castors | Free Wheeling |
Featuring a new and uniquely appealing double frame backrest design, the Voka Mesh Office Chair is available with a black or white frame and is an excellent choice for task, managerial, and meeting room settings.
Built with ergonomics and innovation in mind, the adaptive mesh backrest is made of a unique S-shaped curve structure that can be adjusted between the front and back for a perfect fit. The Voka multifunction synchro tilt mechanism includes an adaptable seat slide.
The seat cushion is super comfortable and environmentally friendly, made with toxic-free foam.
The Voka is BIFMA certified, ensuring it will not only be well-built, durable and long-lasting, but is also promoting a working environment that is functional and healthy.
| User Weight Rating | 140 kg |
| Unit Weight | 17 kg |
| Back Dimensions | 485 mm W x 610 mm H |
| Back Adjustment Type | Fixed Height Back |
| Seat Dimensions | 510 mm W x 520 mm D |
| Seat Height Range | 430 mm to 510 mm |
| Seat Slide | As Standard - adds up to 50mm to seat depth |
| Mechanism | Synchronised with Seat Slide |
| Gas Lift Height | 100 mm gas lift |
| Base | 5 Star Nylon |
| Castors | Free Wheeling |