CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
The Buro Mentor Mesh Office Task Chair offers the latest in contemporary and ergonomic design. The Mentor is a stand out candidate for any board room, office or home office environment. Featuring a complete range of ergonomic features, easy to use synchronised seating adjustments and outstanding comfort.
Leaving levers in the past, the Buro Mentor features Dynamic Intelligence™ technology. This mechanism intuitively responds to your weight and organic movement, supporting optimal posture and active sitting.
It’s the perfect office chair for home offices or shared spaces, adjusting to everybody’s unique needs. With a sleek mesh back and a natural curve, the Buro Mentor looks as good as it feels.
| User Weight Rating | 140 kg |
| Overall Dimensions | 635 mm W x 640 mm D x 1020 mm H |
| Back Dimensions | 485 mm W x 575 mm H |
| Back Adjustment Type | Fixed Height Back |
| Seat Dimensions | 515 mm W x 480 mm D |
| Seat Technology | Moulded Foam Seat |
| Seat Height Range | 475 mm to 595 mm |
| Seat Slide | As Standard - adds up to 50mm to seat depth |
| Seat Depth with Seat Slide | 425 mm to 475 mm |
| Mechanism | Synchronised with Seat Slide |
| Base | 5 Star Nylon |
| Castors | Free Wheeling 60 mm |
Leaving levers in the past, the Buro Mentor features Dynamic Intelligence™ technology. This mechanism intuitively responds to your weight and organic movement, supporting optimal posture and active sitting.
It’s the perfect office chair for home offices or shared spaces, adjusting to everybody’s unique needs. With a sleek mesh back and a natural curve, the Buro Mentor looks as good as it feels.
| User Weight Rating | 140 kg |
| Overall Dimensions | 635 mm W x 640 mm D x 1020 mm H |
| Back Dimensions | 485 mm W x 575 mm H |
| Back Adjustment Type | Fixed Height Back |
| Seat Dimensions | 515 mm W x 480 mm D |
| Seat Technology | Moulded Foam Seat |
| Seat Height Range | 475 mm to 595 mm |
| Seat Slide | As Standard - adds up to 50mm to seat depth |
| Seat Depth with Seat Slide | 425 mm to 475 mm |
| Mechanism | Synchronised with Seat Slide |
| Base | 5 Star Nylon |
| Castors | Free Wheeling 60 mm |