CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
The FormFit High Back is an office favourite. A square style design with a high back that provides exceptional comfort thanks to a soft, foam seat.
A leader in ergonomic seat technology, the FormFit High Back Ergo Office Chair uses a 3 lever seat and back tilt design that provides a range of adjustable heights for the sitter.
There is no reason a day at the office can’t be a comfortable experience. With a moulded Polypropylene back, you will find the chair will shape itself to your body type to increase your comfort for long periods of use.
| User Weight Rating | 160 kg |
| Back Dimensions | 420 mm W x 500 mm H |
| Back Height Range | 530 mm to 590 mm |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | Small: 460 mm W x 460 mm D |
| Seat Type | Split Foam Seat Technology |
| Seat Height Range | 410 mm to 530 mm |
| Seat Slide | Optional adds up to 50 mm |
| Mechanism | 3 Lever Ergonomic- Seat Height, Seat Tilt & Back Tilt |
| Gas Lift Height | 140 mm Gas Lift |
| Base | 5 Star Nylon |
| Castors | Free Wheeling |
A leader in ergonomic seat technology, the FormFit High Back Ergo Office Chair uses a 3 lever seat and back tilt design that provides a range of adjustable heights for the sitter.
There is no reason a day at the office can’t be a comfortable experience. With a moulded Polypropylene back, you will find the chair will shape itself to your body type to increase your comfort for long periods of use.
| User Weight Rating | 160 kg |
| Back Dimensions | 420 mm W x 500 mm H |
| Back Height Range | 530 mm to 590 mm |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | Small: 460 mm W x 460 mm D |
| Seat Type | Split Foam Seat Technology |
| Seat Height Range | 410 mm to 530 mm |
| Seat Slide | Optional adds up to 50 mm |
| Mechanism | 3 Lever Ergonomic- Seat Height, Seat Tilt & Back Tilt |
| Gas Lift Height | 140 mm Gas Lift |
| Base | 5 Star Nylon |
| Castors | Free Wheeling |



