CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
$785.00
The Orthopod Classic 135 Chair features the fully adjustable back support using body-specific strap adjustments, based on a 3 Lever ergonomic mechanism with integrated seat slide. This chair is rated to 135kg
Featuring the Posture Support System in the back makes the Orthopod Classic 135 fully adjustable to suit any required level of back support.
Rated to 135kg and in a classic style to suit most office decors, The Orthopod Classic 135 is upholstered in CS Stretch Black Fabric 10,000 Martindale for fantastic lifetime of wear & comfort.
Standard with an ergonomic 3 lever mechanism with seat slide the Orthopod Classic 135 is available with or without arms.
| User Weight Rating | 135 kg |
| Back Dimensions | 450 mm W x 550 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | 490 mm W x 465 mm D |
| Seat Technology | Injection Moulded CS-Foam |
| Seat Height Range | 450 mm to 560 mm |
| Seat Slide | As Standard Adds up to 50 mm |
| Mechanism Type | 3 Lever Heavy Duty |
| Base | 5 Star Nylon |
| Castors | Free Wheeling 60 mm |
Featuring the Posture Support System in the back makes the Orthopod Classic 135 fully adjustable to suit any required level of back support.
Rated to 135kg and in a classic style to suit most office decors, The Orthopod Classic 135 is upholstered in CS Stretch Black Fabric 10,000 Martindale for fantastic lifetime of wear & comfort.
Standard with an ergonomic 3 lever mechanism with seat slide the Orthopod Classic 135 is available with or without arms.
| User Weight Rating | 135 kg |
| Back Dimensions | 450 mm W x 550 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | 490 mm W x 465 mm D |
| Seat Technology | Injection Moulded CS-Foam |
| Seat Height Range | 450 mm to 560 mm |
| Seat Slide | As Standard Adds up to 50 mm |
| Mechanism Type | 3 Lever Heavy Duty |
| Base | 5 Star Nylon |
| Castors | Free Wheeling 60 mm |



