CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
The Extra High Back and 7 seat size options,with a seat slide as standard, making the ErgoTeq Extra High Back Task Chair the perfect option for the taller or larger users.
Built in Australia for Australian conditions with GelTeq Seat technology which provides a superior distribution of the users weight for superior comfort over long periods.
Available with or without arms.
| User Weight Rating | 130 kg |
| Back Dimensions | 480 mm W x 570 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | Small G2 Gelteq Flat: 480 mm W x 440 mm D |
| Seat Technology | Gelteq Seat |
| Seat Slide | As Standard |
| Mechanism Type | 3 Lever Ergonomic - Seat Height, Seat Tilt & Back Tilt |
| Gas Lift Height | 140 mm |
| Base | 5 Star Black Nylon 640 mm Base |
| Castors | Free Wheeling 50mm |
The Extra High Back and 7 seat size options,with a seat slide as standard, making the ErgoTeq Extra High Back Task Chair the perfect option for the taller or larger users.
Built in Australia for Australian conditions with GelTeq Seat technology which provides a superior distribution of the users weight for superior comfort over long periods.
Available with or without arms.
| User Weight Rating | 130 kg |
| Back Dimensions | 480 mm W x 570 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | Small G2 Gelteq Flat: 480 mm W x 440 mm D |
| Seat Technology | Gelteq Seat |
| Seat Slide | As Standard |
| Mechanism Type | 3 Lever Ergonomic - Seat Height, Seat Tilt & Back Tilt |
| Gas Lift Height | 140 mm |
| Base | 5 Star Black Nylon 640 mm Base |
| Castors | Free Wheeling 50mm |