CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
The Buro Tidal Mesh Office Chair is an officially licensed Australian Made office chair, meeting strict Australian manufacturing and quality standards.
The Buro Tidal High Mesh Back Chair is fully ergonomic allowing a fully customisable seating position for all users. Featuring a high density moulded foam seat upholstered with Sustainable Living Fabrics that are GECA certified and Carbon Neutral.
The contemporary mesh back provides support while complementing the 5-star black nylon base. The Buro Tidal Ergo Office Chair is highly adjustable, supporting an optimal posture seating position for every body.
| User Weight Rating | 150 kg |
| Overall Dimensions | 640 mm W x 640 mm D x 1095 mm H |
| Back Dimensions | 475 mm W x 640 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | 530 mm W x 490 mm D |
| Seat Technology | High density moulded foam |
| Seat Height Range | 470 mm to 570 mm |
| Seat Slide | As Standard - adds up to 50mm to seat depth |
| Seat Depth with Seat Slide | 460 mm to 510 mm |
| Mechanism | 3 Lever with Seat Slide |
| Base | 5 Star Black Nylon |
| Castors | Free Wheeling 60 mm |
The Buro Tidal High Mesh Back Chair is fully ergonomic allowing a fully customisable seating position for all users. Featuring a high density moulded foam seat upholstered with Sustainable Living Fabrics that are GECA certified and Carbon Neutral.
The contemporary mesh back provides support while complementing the 5-star black nylon base. The Buro Tidal Ergo Office Chair is highly adjustable, supporting an optimal posture seating position for every body.
| User Weight Rating | 150 kg |
| Overall Dimensions | 640 mm W x 640 mm D x 1095 mm H |
| Back Dimensions | 475 mm W x 640 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | 530 mm W x 490 mm D |
| Seat Technology | High density moulded foam |
| Seat Height Range | 470 mm to 570 mm |
| Seat Slide | As Standard - adds up to 50mm to seat depth |
| Seat Depth with Seat Slide | 460 mm to 510 mm |
| Mechanism | 3 Lever with Seat Slide |
| Base | 5 Star Black Nylon |
| Castors | Free Wheeling 60 mm |