CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
The new Humanscale “World One” is an updated version of the very popular “World” chair. With a tri-panel mesh back and seat the World One comes standard with a seat slide & height adjustable arms. An ideal working from home ergonomic chair.
World One is an updated version of Niels Diffrient’s renowned World chair, the most minimal yet fully functional task chair ever made. Featuring the same innovative tri-panel mesh backrest and weight-sensitive recline as its predecessor, World One is a cost-effective solution that delivers highly engineered ergonomic support and the ultimate user-friendly sitting experience.
Like all Humanscale chairs, the World One’s design eliminates the need for traditional mechanisms by using the laws of physics and the sitter’s body weight to offer a perfect recline. World One features height adjustable arm rests that are attached to the chair back and move with the user providing custom comfort. A high-value task chair with minimal parts World One Mesh Back Ergo Office Chair was built with longevity in mind to look as good in ten years as it does today.
| User Weight Rating | 136 kg |
| Back Dimensions | 406 mm W x 572 mm H |
| Seat Dimensions | 513 mm W x 413 mm D |
| Seat Height Range | 397 mm to 527 mm |
| Seat Slide | As Standard adds up to 50 mm |
| Mechanism Type | Weight-sensitive, Self Locking Recline |
| Recline Angle | 17 Degrees + 8 Degrees Backrest Tilt |
| Base | 5 Star Black Nylon |
| Castors | Free Wheeling |
| Arm Type | 1D Height Adjustable |
World One is an updated version of Niels Diffrient’s renowned World chair, the most minimal yet fully functional task chair ever made. Featuring the same innovative tri-panel mesh backrest and weight-sensitive recline as its predecessor, World One is a cost-effective solution that delivers highly engineered ergonomic support and the ultimate user-friendly sitting experience.
Like all Humanscale chairs, the World One’s design eliminates the need for traditional mechanisms by using the laws of physics and the sitter’s body weight to offer a perfect recline. World One features height adjustable arm rests that are attached to the chair back and move with the user providing custom comfort. A high-value task chair with minimal parts World One Mesh Back Ergo Office Chair was built with longevity in mind to look as good in ten years as it does today.
| User Weight Rating | 136 kg |
| Back Dimensions | 406 mm W x 572 mm H |
| Seat Dimensions | 513 mm W x 413 mm D |
| Seat Height Range | 397 mm to 527 mm |
| Seat Slide | As Standard adds up to 50 mm |
| Mechanism Type | Weight-sensitive, Self Locking Recline |
| Recline Angle | 17 Degrees + 8 Degrees Backrest Tilt |
| Base | 5 Star Black Nylon |
| Castors | Free Wheeling |
| Arm Type | 1D Height Adjustable |



