CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
The Buro Polo Ergonomic Office Stool is a height-adjustable stool that promotes ‘active sitting’. Rock side to side and swivel while sitting to keep the core muscles engaged and the mind alert.
Height is adjusted using the ring under the seat. Available with an optional 245mm drafting gas lift for extended height.
| User Weight Rating | 130 kg |
| Overall Dimension | Standard: 580 mm W x 580 mm D x 460 mm H |
| Seat Dimensions | 385 mm W x 385 mm D |
| Seat Height Range | Standard: 460 mm to 560 mm |
| Mechanism Type | Adjustment Ring |
| Gas Lift Height | Standard: 200 mm |
| Base | 5 Star Black Nylon Base |
| Castors | 50 mm Weight Locking |
The Buro Polo Ergonomic Office Stool is a height-adjustable stool that promotes ‘active sitting’. Rock side to side and swivel while sitting to keep the core muscles engaged and the mind alert.
Height is adjusted using the ring under the seat. Available with an optional 245mm drafting gas lift for extended height.
| User Weight Rating | 130 kg |
| Overall Dimension | Standard: 580 mm W x 580 mm D x 460 mm H |
| Seat Dimensions | 385 mm W x 385 mm D |
| Seat Height Range | Standard: 460 mm to 560 mm |
| Mechanism Type | Adjustment Ring |
| Gas Lift Height | Standard: 200 mm |
| Base | 5 Star Black Nylon Base |
| Castors | 50 mm Weight Locking |