CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
Make a statement in your boardroom or meeting rooms with the Aveya Boardroom mesh Back Chair. With a style to make a professional statement, this executive chair comes standard with an adjustable headrest, adjustable seat slide, and an advanced dynamic synchro mechanism with easy adjustment.
Upgrade with optional adjustable arms, coloured fabric seat or a polished aluminum base.
Make a statement in your boardroom with style and exceptional comfort with the Aveya Boardroom Mesh Back Chair. The advanced dynamic seat mechanism makes the Aveya Boardroom effortless to adjust – perfect for those long tiring meetings. The easy access tilt tension button means that you are in control of the adjustments and is tilt lockable in multiple positions.
The breathable mesh back rest allows easy air flow to keep you cool and the adjustable headrest gives maximum comfort. The fabric upholstered seat will give you long lasting comfort and value, and can be upgraded to match any professional colour palette.
The Aveya Boardroom Mesh Back Ergo Office Chair comes with a 10-year warranty and has a weight capacity of 140kg.
The Aveya is ANSI/BIFMA X5.1 Certified and AFRDI Certified to Level 6.
| User Weight Rating | 140 kg |
| Overall Width | 700 mm |
| Back Dimensions | 460 mm W x 560 mm H |
| Back Adjustment Type | Fixed Height Back |
| Seat Dimensions | 500 mm W x 470 mm D |
| Seat Height Range | 460 mm to 560 mm |
| Seat Slide | As Standard adds up to 50 mm Seat Depth |
| Mechanism Type | Synchronised With Seat Slide |
| Base | 5 Star Aluminium |
| Castors | Free Wheeling |
Make a statement in your boardroom with style and exceptional comfort with the Aveya Boardroom Mesh Back Chair. The advanced dynamic seat mechanism makes the Aveya Boardroom effortless to adjust – perfect for those long tiring meetings. The easy access tilt tension button means that you are in control of the adjustments and is tilt lockable in multiple positions.
The breathable mesh back rest allows easy air flow to keep you cool and the adjustable headrest gives maximum comfort. The fabric upholstered seat will give you long lasting comfort and value, and can be upgraded to match any professional colour palette.
The Aveya Boardroom Mesh Back Ergo Office Chair comes with a 10-year warranty and has a weight capacity of 140kg.
The Aveya is ANSI/BIFMA X5.1 Certified and AFRDI Certified to Level 6.
| User Weight Rating | 140 kg |
| Overall Width | 700 mm |
| Back Dimensions | 460 mm W x 560 mm H |
| Back Adjustment Type | Fixed Height Back |
| Seat Dimensions | 500 mm W x 470 mm D |
| Seat Height Range | 460 mm to 560 mm |
| Seat Slide | As Standard adds up to 50 mm Seat Depth |
| Mechanism Type | Synchronised With Seat Slide |
| Base | 5 Star Aluminium |
| Castors | Free Wheeling |



