CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
Director is a modern European styled chair range available in both high and medium back options. Finished in high grade black or tan leather, complemented with a polished alloy base and arms. With a slim back design and comfortable moulded seat foam, Director is the ideal choice for boardrooms, meeting areas or executive offices.
Director executive is a modern European styled chair range available in both High and Medium back options.
Finished in high grade Black or Tan leather, complimented with a polished alloy base and arms.
With a slim back design and comfortable moulded seat foam, Director is the ideal choice for board rooms, meeting areas or executive offices.
The seat cushion is made from high-density moulded foam, featuring a streamlined arc design for optimal elasticity and support. It conforms to the hip and leg curves, dispersing pressure to prevent fatigue, offering excellent resilience and strong load-bearing capacity without deformation.
The backrest adopts the steel frame structure and the inner elastic support, instead of the traditional wooden board process.
Crafted from integrally formed aluminum alloy, the armrest is wrapped in smooth and delicate PP material, providing gentle and refined support.
Choose from Black or Tan Leather upholstery. The Director is also available in a Mid Back Option.
| User Weight Rating | 135 kg |
| Overall Dimensions | 700 mm W x 1130 - 1220 mm H |
| Back Dimensions | 470 mm W x 710 mm H |
| Back Adjustment Type | Fixed Height Back |
| Seat Dimensions | 500 mm W x 510 mm D |
| Seat Technology | High Density moulded foam |
| Seat Height Range | 430 mm to 530 mm |
| Mechanism Type | Single Lock Mechanism, synchronous tilt |
| Base | Polished Aluminium |
| Castors | 60 mm Free Wheeling |
| Arm Type | Fixed Height |
Director executive is a modern European styled chair range available in both High and Medium back options.
Finished in high grade Black or Tan leather, complimented with a polished alloy base and arms.
With a slim back design and comfortable moulded seat foam, Director is the ideal choice for board rooms, meeting areas or executive offices.
The seat cushion is made from high-density moulded foam, featuring a streamlined arc design for optimal elasticity and support. It conforms to the hip and leg curves, dispersing pressure to prevent fatigue, offering excellent resilience and strong load-bearing capacity without deformation.
The backrest adopts the steel frame structure and the inner elastic support, instead of the traditional wooden board process.
Crafted from integrally formed aluminum alloy, the armrest is wrapped in smooth and delicate PP material, providing gentle and refined support.
Choose from Black or Tan Leather upholstery. The Director is also available in a Mid Back Option.
| User Weight Rating | 135 kg |
| Overall Dimensions | 700 mm W x 1130 - 1220 mm H |
| Back Dimensions | 470 mm W x 710 mm H |
| Back Adjustment Type | Fixed Height Back |
| Seat Dimensions | 500 mm W x 510 mm D |
| Seat Technology | High Density moulded foam |
| Seat Height Range | 430 mm to 530 mm |
| Mechanism Type | Single Lock Mechanism, synchronous tilt |
| Base | Polished Aluminium |
| Castors | 60 mm Free Wheeling |
| Arm Type | Fixed Height |