CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
$385.00
The YOYO Stool is a height-adjustable sit-stand chair. The moulded foam seat and back and the nylon base with castors ensure user comfort and easy mobility.
The YOYO Stool is a height-adjustable sit-stand chair. The moulded foam seat and back and the nylon base with castors ensure user comfort and easy mobility.
Its innovative design and clear simple style make it the perfect addition to the modern office environment.
| User Weight Rating | 110 kg |
| Back Dimensions | 210 mm H |
| Seat Dimensions | 450 mm W x 440 mm D |
| Seat Technology | Molded Foam |
| Seat Height Range | 520 mm to 720 mm |
| Mechanism type | Wire-Control Height Adjustable Mechanism |
| Base | Black Nylon 5 Star With Top Grip Treads |
| Castors | Free Wheeling |
The YOYO Stool is a height-adjustable sit-stand chair. The moulded foam seat and back and the nylon base with castors ensure user comfort and easy mobility.
Its innovative design and clear simple style make it the perfect addition to the modern office environment.
| User Weight Rating | 110 kg |
| Back Dimensions | 210 mm H |
| Seat Dimensions | 450 mm W x 440 mm D |
| Seat Technology | Molded Foam |
| Seat Height Range | 520 mm to 720 mm |
| Mechanism type | Wire-Control Height Adjustable Mechanism |
| Base | Black Nylon 5 Star With Top Grip Treads |
| Castors | Free Wheeling |