CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
The Corsa Heavy Duty Control Room Chair is stylish, comfortable and durable. With an impressive user weight rating of 200kg and numerous adjustment options, the Corsa is the ideal control room chair.
The Corsa Heavy Duty Multi-Shift Control Room Chair offers a variety of adjustments including: seat & back angle, seat height & depth, weight tension, headrest, fold-back arms and a synchron mechanism with 3 locking positions.
With a user weight rating of up to 200kg, the Corsa can support a range of body shapes and weights making it ideal for multi-shift environments.
Upholstered in black leather, the Corsa Heavy Duty not only looks luxurious, but is highly comfortable and durable.
A large and strong 750mm 6 star black aluminium base provides extra stability.
The Corsa Heavy Duty Multi-Shift Control Room Chair is backed by a 4 year Warranty.
| User Weight Rating | 200 kg |
| Back Dimensions | 540 mm W x 695 mm H (not including head rest) |
| Seat Dimensions | 535 mm W x 460 mm D |
| Seat Technology | Moulded seat and back foam |
| Seat Height Range | 525 mm - 615 mm |
| Seat Slide | As Standard |
| Mechanism Type | Synchro |
| Recline Tension | Adjustable |
| Base | 750mm 6 Star Black Aluminium |
| Arm Type | Adjustable angle and fold back motion |
| Head Rest | Standard Adjustable |
The Corsa Heavy Duty Multi-Shift Control Room Chair offers a variety of adjustments including: seat & back angle, seat height & depth, weight tension, headrest, fold-back arms and a synchron mechanism with 3 locking positions.
With a user weight rating of up to 200kg, the Corsa can support a range of body shapes and weights making it ideal for multi-shift environments.
Upholstered in black leather, the Corsa Heavy Duty not only looks luxurious, but is highly comfortable and durable.
A large and strong 750mm 6 star black aluminium base provides extra stability.
The Corsa Heavy Duty Multi-Shift Control Room Chair is backed by a 4 year Warranty.
| User Weight Rating | 200 kg |
| Back Dimensions | 540 mm W x 695 mm H (not including head rest) |
| Seat Dimensions | 535 mm W x 460 mm D |
| Seat Technology | Moulded seat and back foam |
| Seat Height Range | 525 mm - 615 mm |
| Seat Slide | As Standard |
| Mechanism Type | Synchro |
| Recline Tension | Adjustable |
| Base | 750mm 6 Star Black Aluminium |
| Arm Type | Adjustable angle and fold back motion |
| Head Rest | Standard Adjustable |