CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
It’s no secret why the Ovica range are some of our best selling chairs. The split seat foam cushions your body when you are sitting and prevents your pelvis from moving forward. This technology assists in creating a “S” curve in your spine, making the chair perfect for long periods of sitting down.
The 3 lever seat and back tilt allows the user to reach a variety of positions throughout their sitting duration.
| User Weight Rating | 110 kg |
| Back Dimensions | 490 mm W to 570 mm H |
| Back Height Range | 570 mm to 620 mm |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | Medium: 480 mm W x 495 mm D |
| Seat Technology | Split Foam Seat Technology |
| Seat Height Range | 410 mm to 530 mm |
| Seat Slide | Optional adds up to 50 mm |
| Mechanism Type | 3 Lever Ergonomic - Seat Height, Seat Tilt & Back Tilt |
| Gas Lift Height | 140 mm Gas Lift |
| Base | 5 Star Nylon Base |
| Castors | Free Wheeling |
It’s no secret why the Ovica range are some of our best selling chairs. The split seat foam cushions your body when you are sitting and prevents your pelvis from moving forward. This technology assists in creating a “S” curve in your spine, making the chair perfect for long periods of sitting down.
The 3 lever seat and back tilt allows the user to reach a variety of positions throughout their sitting duration.
| User Weight Rating | 110 kg |
| Back Dimensions | 490 mm W to 570 mm H |
| Back Height Range | 570 mm to 620 mm |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | Medium: 480 mm W x 495 mm D |
| Seat Technology | Split Foam Seat Technology |
| Seat Height Range | 410 mm to 530 mm |
| Seat Slide | Optional adds up to 50 mm |
| Mechanism Type | 3 Lever Ergonomic - Seat Height, Seat Tilt & Back Tilt |
| Gas Lift Height | 140 mm Gas Lift |
| Base | 5 Star Nylon Base |
| Castors | Free Wheeling |



