CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
The FormFit Medium Back chair is a stylish addition to any home or office setting. This ergonomic task chair provides a high level of comfort thanks to the Split Foam Seat.
If you are going to be sitting in an office chair for long periods of time than comfort should be your number one priority. The innovative foam seat combined with a moulded Polypropylene back allows your body to fit to the chair whilst encouraging healthy body movement.
You will have a variety of height adjustments to choose from by using a 3 Lever Ergo Mechanism.
The FormFit Medium Back embodies the best ergonomic seat technology, paired with a clean aesthetic that you should not pass up on for your next office addition.
| User Weight Rating | 160 kg |
| Back Dimensions | 410 mm W x 410 mm H |
| Back Height Range | 430 mm to 490 mm |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | Small: 460 mm W x 460 mm D |
| Seat Type | Split Foam Seat Technology |
| Seat Height Range | 410 mm to 530 mm |
| Seat Slide | Optional adds up to 50 mm |
| Mechanism | 3 Lever Ergonomic- Seat Height, Seat Tilt & Back Tilt |
| Gas Lift Height | 140 mm Gas Lift |
| Base | 5 Star Nylon |
| Castors | Free Wheeling |
If you are going to be sitting in an office chair for long periods of time than comfort should be your number one priority. The innovative foam seat combined with a moulded Polypropylene back allows your body to fit to the chair whilst encouraging healthy body movement.
You will have a variety of height adjustments to choose from by using a 3 Lever Ergo Mechanism.
The FormFit Medium Back embodies the best ergonomic seat technology, paired with a clean aesthetic that you should not pass up on for your next office addition.
| User Weight Rating | 160 kg |
| Back Dimensions | 410 mm W x 410 mm H |
| Back Height Range | 430 mm to 490 mm |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | Small: 460 mm W x 460 mm D |
| Seat Type | Split Foam Seat Technology |
| Seat Height Range | 410 mm to 530 mm |
| Seat Slide | Optional adds up to 50 mm |
| Mechanism | 3 Lever Ergonomic- Seat Height, Seat Tilt & Back Tilt |
| Gas Lift Height | 140 mm Gas Lift |
| Base | 5 Star Nylon |
| Castors | Free Wheeling |



