CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
Designed for multi-shift operations, the Buro Metro II High Back 24/7 Mesh Office Chair features a breathable fine mesh back with adjustable lumbar support, and an exceptionally comfortable seat with elastic knit upholstery without compromising on comfort.
The Buro Metro II High Back 24/7 features a heavy-duty base and 3 lever heavy-duty mechanism with depth-adjustable seat slide delivers outstanding ergonomics, strength and support. It is ideal for a wide variety of ‘around the clock workplaces’ such as hospitals, airports, emergency departments, call centres, security guard stations, control rooms and multi-shift assembly operations.
| User Weight Rating | 180 kg |
| Overall Dimensions | 630 mm W x 650 mm D x 1150 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Back Dimensions | 470 mm W x 560 mm H |
| Seat Dimensions | 520 mm W x 490 mm D |
| Seat Technology | High density moulded foam seat |
| Seat Height Range | 485 mm to 615 mm |
| Seat Slide | As Standard - adds up to 50mm to seat depth |
| Seat Depth with Seat Slide | 465 mm to 515 mm |
| Mechanism Type | 4 Lever with Seat Slide |
| Base | 5 Star Black Nylon |
| Castors | Free Wheeling 60 mm |
| Arm Type | 2D - Height & Width Adjustable |
The Buro Metro II High Back 24/7 features a heavy-duty base and 3 lever heavy-duty mechanism with depth-adjustable seat slide delivers outstanding ergonomics, strength and support. It is ideal for a wide variety of ‘around the clock workplaces’ such as hospitals, airports, emergency departments, call centres, security guard stations, control rooms and multi-shift assembly operations.
| User Weight Rating | 180 kg |
| Overall Dimensions | 630 mm W x 650 mm D x 1150 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Back Dimensions | 470 mm W x 560 mm H |
| Seat Dimensions | 520 mm W x 490 mm D |
| Seat Technology | High density moulded foam seat |
| Seat Height Range | 485 mm to 615 mm |
| Seat Slide | As Standard - adds up to 50mm to seat depth |
| Seat Depth with Seat Slide | 465 mm to 515 mm |
| Mechanism Type | 4 Lever with Seat Slide |
| Base | 5 Star Black Nylon |
| Castors | Free Wheeling 60 mm |
| Arm Type | 2D - Height & Width Adjustable |



