CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
Savi Task Chair delivers next-level ergonomic comfort and support with a weight-activated auto-balance mechanism, adjustable lumbar support, and customisable seat depth.
Its dual-layer, soft-feel 3D air mesh backrest keeps you cool, while a pneumatic seat height adjustment ensures the perfect fit. ANSI/BIFMA X5.1 certified and rated for up to 140kg, Savi combines durability, performance, and style, making it the ideal choice for any modern workspace.
This chair contains recycled components, including standard fabric (90%), nylon (90%), metal (98%), and plywood (90%).
| User Weight Rating | 140 kg |
| Unit Weight | 17 kg |
| Back Dimensions | 480 mm W x 575 mm H |
| Back Adjustment Type | Fixed Height Back |
| Seat Dimensions | 660 mm W x 470 mm D |
| Seat Height Range | 450 mm to 545 mm |
| Seat Slide | As Standard - adds up to 50mm to seat depth |
| Mechanism | Weight Activated Auto-Balance Mechanism with Seat Slide |
| Gas Lift Height | 100 mm gas lift |
| Base | 5 Star Nylon |
| Castors | Free Wheeling |
Savi Task Chair delivers next-level ergonomic comfort and support with a weight-activated auto-balance mechanism, adjustable lumbar support, and customisable seat depth.
Its dual-layer, soft-feel 3D air mesh backrest keeps you cool, while a pneumatic seat height adjustment ensures the perfect fit. ANSI/BIFMA X5.1 certified and rated for up to 140kg, Savi combines durability, performance, and style, making it the ideal choice for any modern workspace.
This chair contains recycled components, including standard fabric (90%), nylon (90%), metal (98%), and plywood (90%).
| User Weight Rating | 140 kg |
| Unit Weight | 17 kg |
| Back Dimensions | 480 mm W x 575 mm H |
| Back Adjustment Type | Fixed Height Back |
| Seat Dimensions | 660 mm W x 470 mm D |
| Seat Height Range | 450 mm to 545 mm |
| Seat Slide | As Standard - adds up to 50mm to seat depth |
| Mechanism | Weight Activated Auto-Balance Mechanism with Seat Slide |
| Gas Lift Height | 100 mm gas lift |
| Base | 5 Star Nylon |
| Castors | Free Wheeling |



