CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
The Buro Elan is an office chair with a graceful appearance, elegant lines and advanced ergonomic features including a synchro mechanism, breathable mesh back, depth adjustable seat slide, armrests, lumbar support and optional headrest.
The Buro Elan is an office chair with a graceful appearance, elegant lines and advanced ergonomic features including a synchro mechanism, breathable mesh back, depth adjustable seat slide, armrests, lumbar support and optional headrest. Choose from a black or light grey frame to complement the workplace or home office interior.
| User Weight Rating | 140 kg |
| Overall Dimensions | 495 mm W x 635 mm D x 1010 mm H |
| Back Dimensions | 485 mm W x 635 mm H |
| Back Adjustment Type | Fixed Height Back |
| Seat Dimensions | 520 mm W x 455 mm D |
| Seat Technology | Moulded Foam Seat |
| Seat Height Range | 460 mm to 520 mm |
| Seat Slide | As Standard - adds up to 50mm to seat depth |
| Mechanism | Synchronised with Seat Slide |
| Base | 5 Star Nylon |
| Castors | Free Wheeling 60 mm |
Buro Elan Mesh Back Specification Sheet
Buro Elan Mesh Back Ergo Office Chair Assembly Instructions
Elan Mesh Back Chair Ergonomic Assessment
Elan Mesh Back Ergonomic Office Chair - Line Drawing - Side View
Elan Mesh Back Ergonomic Office Chair - Line Drawing - Front View
Elan Mesh Back Ergonomic Office Chair with Headrest- Line Drawing - Side View
Elan Mesh Back Ergonomic Office Chair with Headrest- Line Drawing - Front View
The Buro Elan is an office chair with a graceful appearance, elegant lines and advanced ergonomic features including a synchro mechanism, breathable mesh back, depth adjustable seat slide, armrests, lumbar support and optional headrest. Choose from a black or light grey frame to complement the workplace or home office interior.
| User Weight Rating | 140 kg |
| Overall Dimensions | 495 mm W x 635 mm D x 1010 mm H |
| Back Dimensions | 485 mm W x 635 mm H |
| Back Adjustment Type | Fixed Height Back |
| Seat Dimensions | 520 mm W x 455 mm D |
| Seat Technology | Moulded Foam Seat |
| Seat Height Range | 460 mm to 520 mm |
| Seat Slide | As Standard - adds up to 50mm to seat depth |
| Mechanism | Synchronised with Seat Slide |
| Base | 5 Star Nylon |
| Castors | Free Wheeling 60 mm |
Buro Elan Mesh Back Specification Sheet
Buro Elan Mesh Back Ergo Office Chair Assembly Instructions
Elan Mesh Back Chair Ergonomic Assessment
Elan Mesh Back Ergonomic Office Chair - Line Drawing - Side View
Elan Mesh Back Ergonomic Office Chair - Line Drawing - Front View
Elan Mesh Back Ergonomic Office Chair with Headrest- Line Drawing - Side View
Elan Mesh Back Ergonomic Office Chair with Headrest- Line Drawing - Front View