CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
Upholstered in black leather, the Raptor Heavy Duty Multi-Shift Chair is both functional and stylish. With a double steel strengthened seat and back the Raptor is ideal for multi-shift environments such as control rooms, surveillance rooms and emergency departments.
With a synchro mech, seat slide, optional headrest, height adjustable arms and rated up to 160kg the Raptor is built for comfort and performance.
The Raptor Heavy Duty Ergonomic Chair offers all the features and performance needed in a tough multi-shift 24/7 environment. Built, tested and certified for multi shift use with a weight rating up to 160kg.
The Raptor comes fully equipped with a high back, head rest, seat slide and adjustable arms, allowing for a quick and easy adjustment to suit any size of user. The Syncho seat mechanism allows for the chair to recline in a free position with the tension easily adjusted to suit the weight of the user.
Upholstered in black leather, the Raptor Heavy Duty Multi-Shift Chair is both functional and stylish. The Raptor provides extra stability with a large 720mm 5 star aluminium base, brake castors and double steel strengthened seat and back.
The Raptor is backed by a 7 year Warranty.
| User Weight Rating | 160 kg |
| Back Dimensions | 475 mm W x 615 mm H (not including head rest) |
| Seat Dimensions | 540 mm W x 490 mm D |
| Seat Technology | Molded seat and back foam |
| Seat Height Range | 500 mm - 600 mm |
| Seat Slide | As Standard |
| Mechanism Type | Synchro |
| Recline Tension | Adjustable |
| Base | 720mm 5 Star Aluminium |
| Arm Type | 1D - Height Adjustable |
The Raptor Heavy Duty Ergonomic Chair offers all the features and performance needed in a tough multi-shift 24/7 environment. Built, tested and certified for multi shift use with a weight rating up to 160kg.
The Raptor comes fully equipped with a high back, head rest, seat slide and adjustable arms, allowing for a quick and easy adjustment to suit any size of user. The Syncho seat mechanism allows for the chair to recline in a free position with the tension easily adjusted to suit the weight of the user.
Upholstered in black leather, the Raptor Heavy Duty Multi-Shift Chair is both functional and stylish. The Raptor provides extra stability with a large 720mm 5 star aluminium base, brake castors and double steel strengthened seat and back.
The Raptor is backed by a 7 year Warranty.
| User Weight Rating | 160 kg |
| Back Dimensions | 475 mm W x 615 mm H (not including head rest) |
| Seat Dimensions | 540 mm W x 490 mm D |
| Seat Technology | Molded seat and back foam |
| Seat Height Range | 500 mm - 600 mm |
| Seat Slide | As Standard |
| Mechanism Type | Synchro |
| Recline Tension | Adjustable |
| Base | 720mm 5 Star Aluminium |
| Arm Type | 1D - Height Adjustable |



