CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
Rated to 160 kg.
Ergoselect Stride High Back G2 Task Chair comes standard with a heavy duty nylon base, 140 mm gas lift, high back and seat slide.
Available with or without arms and in three different seat sizes and has a height adjustable ratchet back. The seat is the G2 Gelteq® Memory Foam flat seat.
Suitable for larger users the Ergoselect Stride High Back G2 Task Chair offers superior comfort and durability of a 10 year warranty.
| User Weight Rating | 160 kg |
| Back Dimensions | 445 mm W x 510 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Back Height Range | 60 mm |
| Seat Dimensions | Small G2 Gelteq Flat Seat: 480 mm W x 440 mm D |
| Seat Technology | G2 Gelteq® Flat Seat |
| Seat Slide | As standard |
| Mechanism Type | 3 Lever Ergonomic |
| Gas Lift Height | 140 mm |
| Lumbar Pump | Yes (as standard) |
| Base | 5 Star Black Nylon 640 mm Base |
| Castors | Free Wheeling Twin Wheel 60 mm |
Rated to 160 kg.
Ergoselect Stride High Back G2 Task Chair comes standard with a heavy duty nylon base, 140 mm gas lift, high back and seat slide.
Available with or without arms and in three different seat sizes and has a height adjustable ratchet back. The seat is the G2 Gelteq® Memory Foam flat seat.
Suitable for larger users the Ergoselect Stride High Back G2 Task Chair offers superior comfort and durability of a 10 year warranty.
| User Weight Rating | 160 kg |
| Back Dimensions | 445 mm W x 510 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Back Height Range | 60 mm |
| Seat Dimensions | Small G2 Gelteq Flat Seat: 480 mm W x 440 mm D |
| Seat Technology | G2 Gelteq® Flat Seat |
| Seat Slide | As standard |
| Mechanism Type | 3 Lever Ergonomic |
| Gas Lift Height | 140 mm |
| Lumbar Pump | Yes (as standard) |
| Base | 5 Star Black Nylon 640 mm Base |
| Castors | Free Wheeling Twin Wheel 60 mm |