CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
Accommodates weights up to 160kg the Ergomax has a large memory foam seat and tall back.
Accommodate weights up to 160kgs
A 3 levered heavy duty office chair with a heavy duty gas lift with ratchet height adjustable back.
Australian made with a memory foam seat combined with a high wide back. Perfect for the larger users looking for a stylish chair.
| User Weight Rating | 160 kg |
| Back Dimensions | 480 mm W x 570 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | 560 mm W x 500 mm D |
| Seat Height Range | 460 - 580mm |
| Mechanism Type | 3 Lever Heavy Duty |
| Gas Lift Type | Heavy Duty |
| Base | 5 Star Nylon OR Polished Alloy |
| Castors | Free Wheeling |
Accommodate weights up to 160kgs
A 3 levered heavy duty office chair with a heavy duty gas lift with ratchet height adjustable back.
Australian made with a memory foam seat combined with a high wide back. Perfect for the larger users looking for a stylish chair.
| User Weight Rating | 160 kg |
| Back Dimensions | 480 mm W x 570 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | 560 mm W x 500 mm D |
| Seat Height Range | 460 - 580mm |
| Mechanism Type | 3 Lever Heavy Duty |
| Gas Lift Type | Heavy Duty |
| Base | 5 Star Nylon OR Polished Alloy |
| Castors | Free Wheeling |



