CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
The Buro Roma Ergonomic chair’s exceptionally comfortable seat and supportive back more than match its modern good looks. Its many seat and back position adjustments enable the user the ultimate office seating experience. Available in both high back and medium back options.
The Buro Roma Medium Back Ergonomic chair features a comfortable moulded foam seat and back. Perfect for taller people and those who prefer a soft yet supportive work chair.
The seat and back adjustments create a customised office seating experience.
| User Weight Rating | 180 kg |
| Overall Dimensions | 630 mm W x 600 mm D x 1120 mm H |
| Back Dimensions | 430 mm W x 445 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | 520 mm W x 490 mm D |
| Seat Technology | Moulded Foam Seat |
| Seat Height Range | 465 mm to 595 mm |
| Seat Slide | As Standard - Adds up to 50mm Seat Depth |
| Mechanism | 3 Lever |
| Gas Lift Height | 130 mm |
| Base | 5 Star Black Nylon |
| Castors | Free Wheeling 60 mm |
The Buro Roma Medium Back Ergonomic chair features a comfortable moulded foam seat and back. Perfect for taller people and those who prefer a soft yet supportive work chair.
The seat and back adjustments create a customised office seating experience.
| User Weight Rating | 180 kg |
| Overall Dimensions | 630 mm W x 600 mm D x 1120 mm H |
| Back Dimensions | 430 mm W x 445 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | 520 mm W x 490 mm D |
| Seat Technology | Moulded Foam Seat |
| Seat Height Range | 465 mm to 595 mm |
| Seat Slide | As Standard - Adds up to 50mm Seat Depth |
| Mechanism | 3 Lever |
| Gas Lift Height | 130 mm |
| Base | 5 Star Black Nylon |
| Castors | Free Wheeling 60 mm |