CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
You are supporting an Australian made product when you purchase the bStrong 250 Mid Back Bariatric Ergonomic Chair.
Operating with a one-click ratchet system and a 3 lever mechanism you can effortlessly adjust your seat to suit.
Comfort and stability go hand in hand with the bStrong Bariatric 250. The chair comes with heavy duty wheels and reinforced base. A polycarbonate reinforced back will ensure your posture is properly supported throughout the day.
Your quality is guaranteed with a 7 Year warranty*.
**Images are of High Back**
| User Weight Rating | 250 kg |
| Back Dimensions | 420 mm W x 480 mm H |
| Back Height Range | 60 mm |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | 700 mm W x 450 mm D |
| Seat Technology | PU Foam with HygroTEQ |
| Mechanism Type | Heavy Duty 3 Lever Ergo |
| Gas Lift Height | 120 mm |
| Lumbar Pump | Yes (as standard) |
| Base | Heavy Duty 6 star Polished Base |
| Castors | Heavy Duty 80mm |
You are supporting an Australian made product when you purchase the bStrong 250 Mid Back Bariatric Ergonomic Chair.
Operating with a one-click ratchet system and a 3 lever mechanism you can effortlessly adjust your seat to suit.
Comfort and stability go hand in hand with the bStrong Bariatric 250. The chair comes with heavy duty wheels and reinforced base. A polycarbonate reinforced back will ensure your posture is properly supported throughout the day.
Your quality is guaranteed with a 7 Year warranty*.
**Images are of High Back**
| User Weight Rating | 250 kg |
| Back Dimensions | 420 mm W x 480 mm H |
| Back Height Range | 60 mm |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | 700 mm W x 450 mm D |
| Seat Technology | PU Foam with HygroTEQ |
| Mechanism Type | Heavy Duty 3 Lever Ergo |
| Gas Lift Height | 120 mm |
| Lumbar Pump | Yes (as standard) |
| Base | Heavy Duty 6 star Polished Base |
| Castors | Heavy Duty 80mm |



