CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
The bExact Elite Air 200 Heavy Duty High Back Ergonomic Chair features a unique pre adjusted, elastic back tensioning system to self adjust to each user delivering perfect back adjustment without any effort.
The bExact Elite Air 200 Heavy Duty Ergonomic Chair is the perfect choice for users needing a little extra support. Customise with your fabric colour of choice, add optional arms and headrest.
Australian made to suit every situation.
| User Weight Rating | 200 kg |
| Back Dimensions | 500 mm W x 610 mm H |
| Back Height Range | 90 mm |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Lumbar Pump | Yes (as standard) |
| Seat Dimensions | 600 mm W x 450 mm D 600 mm W x 520 mm D |
| Seat Technology | PU foam with HygroTEQ topper |
| Mechanism Type | Heavy Duty 3 Lever Ergo |
| Base | Heavy Duty Polished 6 Star Base |
| Castors | Free Wheeling HD 80mm |
The bExact Elite Air 200 Heavy Duty High Back Ergonomic Chair features a unique pre adjusted, elastic back tensioning system to self adjust to each user delivering perfect back adjustment without any effort.
The bExact Elite Air 200 Heavy Duty Ergonomic Chair is the perfect choice for users needing a little extra support. Customise with your fabric colour of choice, add optional arms and headrest.
Australian made to suit every situation.
| User Weight Rating | 200 kg |
| Back Dimensions | 500 mm W x 610 mm H |
| Back Height Range | 90 mm |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Lumbar Pump | Yes (as standard) |
| Seat Dimensions | 600 mm W x 450 mm D 600 mm W x 520 mm D |
| Seat Technology | PU foam with HygroTEQ topper |
| Mechanism Type | Heavy Duty 3 Lever Ergo |
| Base | Heavy Duty Polished 6 Star Base |
| Castors | Free Wheeling HD 80mm |