CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
The bExact Air 250 Heavy Duty offers the full ‘Pre-Adjusted’ Back Support System on a strengthened chair and a large flat PU Seat that provides excellent support and weight distribution that aims to assist with the reduction of pressure sores.
Australian designed and manufactured.
Dal Apollo Fabric (Black)
| User Weight Rating | 250 kg |
| Back Dimensions | 420 mm W x 610 mm H |
| Back Height Range | 60 mm |
| Lumbar Pump | As Standard |
| Seat Dimensions | 700 mm W x 450 mm D |
| Seat Technology | PU Foam Seat |
| Mechanism Type | 3 Lever Heavy Duty Ergo |
| Gas Lift Height | 140 mm |
| Base | 6 Fin Polished Aluminium Base |
| Castors | Free Wheeling Heavy Duty 80mm |
The bExact Air 250 Heavy Duty offers the full ‘Pre-Adjusted’ Back Support System on a strengthened chair and a large flat PU Seat that provides excellent support and weight distribution that aims to assist with the reduction of pressure sores.
Australian designed and manufactured.
Dal Apollo Fabric (Black)
| User Weight Rating | 250 kg |
| Back Dimensions | 420 mm W x 610 mm H |
| Back Height Range | 60 mm |
| Lumbar Pump | As Standard |
| Seat Dimensions | 700 mm W x 450 mm D |
| Seat Technology | PU Foam Seat |
| Mechanism Type | 3 Lever Heavy Duty Ergo |
| Gas Lift Height | 140 mm |
| Base | 6 Fin Polished Aluminium Base |
| Castors | Free Wheeling Heavy Duty 80mm |



