CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
This range of healthcare chairs ticks all the boxes for an ergonomic solution for your medical care needs whilst ensuring infection control. This range ergonomically supports your laboratory, clinical or nursing team.
With antimicrobial properties, vinyl seat upholstery including under the seat pan and no surface seams, FormFit Medical High Back provides the ultimate solution for healthcare environments whilst maximising infection control.
The FormFit Healthcare range comes standard with the moulded contour foam Deluxe Seat and soft tyre free wheeling castors perfect for use on hard or vinyl flooring, combined with a 3 lever ergonomic mechanism including seat height, seat and back tilt for maximum adjustability.
| User Weight Rating | 160 kg |
| Back Dimensions | 420 mm W x 500 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | Medium: 490 mm W x 460 mm D |
| Seat Technology | Antimicrobial Foam |
| Seat Height Range | 410 mm to 530 mm |
| Mechanism Type | 3 Lever Ergonomic - Seat Height, Seat Tilt & Back Tilt |
| Gas Lift Height | 140 mm |
| Base | 5 Star Nylon |
| Castors | PU Hard Floor Castors |
With antimicrobial properties, vinyl seat upholstery including under the seat pan and no surface seams, FormFit Medical High Back provides the ultimate solution for healthcare environments whilst maximising infection control.
The FormFit Healthcare range comes standard with the moulded contour foam Deluxe Seat and soft tyre free wheeling castors perfect for use on hard or vinyl flooring, combined with a 3 lever ergonomic mechanism including seat height, seat and back tilt for maximum adjustability.
| User Weight Rating | 160 kg |
| Back Dimensions | 420 mm W x 500 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | Medium: 490 mm W x 460 mm D |
| Seat Technology | Antimicrobial Foam |
| Seat Height Range | 410 mm to 530 mm |
| Mechanism Type | 3 Lever Ergonomic - Seat Height, Seat Tilt & Back Tilt |
| Gas Lift Height | 140 mm |
| Base | 5 Star Nylon |
| Castors | PU Hard Floor Castors |