CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
The advanced Dynamic Seat mechanism adapts & responds to your movements providing constant support, and coupled up with easy access tension control & Multi Tilt Lock adjustability & versatility are truly maximised.
A breathable adaptable mesh back provides easy air flow and comfortable constant support with a discreet ‘INVISI’ Adjustable Lumbar support.
The Aveya is AFRDI Certified to Level 6, Greenguard approved and ANSI / BIFMA x5.1 Certified.
| User Weight Rating | 140 kg |
| Back Dimensions | 460 mm W x 560 mm H |
| Back Adjustment Type | Fixed Height Back |
| Seat Dimensions | 500 mm W x 470 mm D |
| Seat Height Range | 460 mm to 560 mm |
| Seat Slide | As Standard - adds up to 50mm to seat depth |
| Mechanism | Synchronised with Seat Slide |
| Gas Lift Height | 100 mm gas lift |
| Base | 5 Star Nylon |
| Castors | Free Wheeling |
The advanced Dynamic Seat mechanism adapts & responds to your movements providing constant support, and coupled up with easy access tension control & Multi Tilt Lock adjustability & versatility are truly maximised.
A breathable adaptable mesh back provides easy air flow and comfortable constant support with a discreet ‘INVISI’ Adjustable Lumbar support.
The Aveya is AFRDI Certified to Level 6, Greenguard approved and ANSI / BIFMA x5.1 Certified.
| User Weight Rating | 140 kg |
| Back Dimensions | 460 mm W x 560 mm H |
| Back Adjustment Type | Fixed Height Back |
| Seat Dimensions | 500 mm W x 470 mm D |
| Seat Height Range | 460 mm to 560 mm |
| Seat Slide | As Standard - adds up to 50mm to seat depth |
| Mechanism | Synchronised with Seat Slide |
| Gas Lift Height | 100 mm gas lift |
| Base | 5 Star Nylon |
| Castors | Free Wheeling |