CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
The Endeavour Pro Healthcare High Back Chair is a task chair designed for heavy duty use, with a 160kg weight rating and backed by a 10 year warranty, it is guaranteed to last.
The 4 lever fully ergonomic mechanism with seat slide makes the chair suitable to a wide range of users. With an antimicrobial PU finish, it is perfectly suited for anywhere that requires frequent cleaning/disinfecting.
| User Weight Rating | 160 kg |
| Back Dimensions | 450 mm W x 540 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | 510 mm W x 470 mm D |
| Seat Technology | Moulded Foam |
| Seat Height Range | 490 mm to 565 mm |
| Seat Slide | Adds up to 50mm Seat Depth |
| Mechanism Type | 4 Lever Ergonomic Heavy Duty |
| Base | 5 Star Nylon Heavy Duty |
| Castors | Free Wheeling 50 mm |
The Endeavour Pro Healthcare High Back Chair is a task chair designed for heavy duty use, with a 160kg weight rating and backed by a 10 year warranty, it is guaranteed to last.
The 4 lever fully ergonomic mechanism with seat slide makes the chair suitable to a wide range of users. With an antimicrobial PU finish, it is perfectly suited for anywhere that requires frequent cleaning/disinfecting.
| User Weight Rating | 160 kg |
| Back Dimensions | 450 mm W x 540 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | 510 mm W x 470 mm D |
| Seat Technology | Moulded Foam |
| Seat Height Range | 490 mm to 565 mm |
| Seat Slide | Adds up to 50mm Seat Depth |
| Mechanism Type | 4 Lever Ergonomic Heavy Duty |
| Base | 5 Star Nylon Heavy Duty |
| Castors | Free Wheeling 50 mm |