CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
The Buro Sentinel Ergonomic Gaming Chair features Buro Dynamic Intelligence™ technology – advanced ergonomics that support active posture. The supportive mesh back keeps you cool and comfortable.
Stand guard over your game with the Buro Sentinel Ergonomic Gaming Chair. Featuring Buro Dynamic Intelligence™ technology – advanced ergonomics that support active posture. Stay cool and in control with breathable mesh and innovative 5D armrests.
Backed by a 5-year guarantee.
| User Weight Rating | 130 kg |
| Overall Dimensions | 700 mm W x 700 mm D x 1140-1220 mm H |
| Back Dimensions | 530 mm W x 700 mm H |
| Back Adjustment Type | Height Adjustable Ratchet |
| Seat Dimensions | 510 mm W x 510 mm D |
| Seat Height Range | 450 mm to 530 mm |
| Mechanism | Buro Dynamic Intelligence™ with Cable Control Synchro |
| Headrest | As Standard, Height + Depth Adjustable |
| Base | 5 Star Black Nylon |
| Castors | Free Wheeling 60 mm |
| Arm Type | 5D- Height and Width Adjustable, Rotating, swing away |
Stand guard over your game with the Buro Sentinel Ergonomic Gaming Chair. Featuring Buro Dynamic Intelligence™ technology – advanced ergonomics that support active posture. Stay cool and in control with breathable mesh and innovative 5D armrests.
Backed by a 5-year guarantee.
| User Weight Rating | 130 kg |
| Overall Dimensions | 700 mm W x 700 mm D x 1140-1220 mm H |
| Back Dimensions | 530 mm W x 700 mm H |
| Back Adjustment Type | Height Adjustable Ratchet |
| Seat Dimensions | 510 mm W x 510 mm D |
| Seat Height Range | 450 mm to 530 mm |
| Mechanism | Buro Dynamic Intelligence™ with Cable Control Synchro |
| Headrest | As Standard, Height + Depth Adjustable |
| Base | 5 Star Black Nylon |
| Castors | Free Wheeling 60 mm |
| Arm Type | 5D- Height and Width Adjustable, Rotating, swing away |