CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!

With a 160kg user weight rating, the Impact Heavy Duty Ergonomic Chair is a fantastic value for money heavy duty multi-shift chair suitable for larger users.
The Impact’s moulded foam saddle seat provides extra comfort, while the double steel frame in the seat and back rest provide extra strength and support.
The Impact Heavy Duty Office Chair features a synchro mechanism with three locking positions and a 720mm 5 star base. With a variety of adjustments and a weight rating of 160kg, the Impact is ideal for comfort in multi-shift environments.
Comes standard with a 7 Year warranty and is available with an optional headrest.
| User Weight Rating | 160 kg |
| Back Dimensions | 475 mm W x 615 mm H |
| Seat Dimensions | 540 mm W x 490 mm D |
| Seat Technology | Moulded Foam |
| Seat Height Range | 505 mm to 625 mm |
| Seat Slide | As Standard |
| Mechanism Type | Synchro |
| Base | 5 Star Aluminium |
| Castors | Brake castors |
The Impact’s moulded foam saddle seat provides extra comfort, while the double steel frame in the seat and back rest provide extra strength and support.
The Impact Heavy Duty Office Chair features a synchro mechanism with three locking positions and a 720mm 5 star base. With a variety of adjustments and a weight rating of 160kg, the Impact is ideal for comfort in multi-shift environments.
Comes standard with a 7 Year warranty and is available with an optional headrest.
| User Weight Rating | 160 kg |
| Back Dimensions | 475 mm W x 615 mm H |
| Seat Dimensions | 540 mm W x 490 mm D |
| Seat Technology | Moulded Foam |
| Seat Height Range | 505 mm to 625 mm |
| Seat Slide | As Standard |
| Mechanism Type | Synchro |
| Base | 5 Star Aluminium |
| Castors | Brake castors |