CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
Built in Australia for Australian conditions, the ErgoTeq High Back Ergonomic Task Chair has all the options to suit almost any user. The Gelteq G2 seat technology provides a superior distribution of the users weight for superior comfort over long periods.
Available in multiple seat sizes with or without arms and a variety of castor options.
| User Weight Rating | 130 kg |
| Back Dimensions | 440 mm W x 490 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | Small G2 Gelteq Flat: 480 mm W x 440 mm D |
| Seat Technology | Gelteq Seat |
| Seat Slide | As Standard |
| Mechanism Type | 3 Lever Ergonomic - Seat Height, Seat Tilt & Back Tilt |
| Gas Lift Height | 140 mm |
| Base | 5 Star Black Nylon 640 mm Base |
| Castors | Free Wheeling 50mm |
Built in Australia for Australian conditions, the ErgoTeq High Back Ergonomic Task Chair has all the options to suit almost any user. The Gelteq G2 seat technology provides a superior distribution of the users weight for superior comfort over long periods.
Available in multiple seat sizes with or without arms and a variety of castor options.
| User Weight Rating | 130 kg |
| Back Dimensions | 440 mm W x 490 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | Small G2 Gelteq Flat: 480 mm W x 440 mm D |
| Seat Technology | Gelteq Seat |
| Seat Slide | As Standard |
| Mechanism Type | 3 Lever Ergonomic - Seat Height, Seat Tilt & Back Tilt |
| Gas Lift Height | 140 mm |
| Base | 5 Star Black Nylon 640 mm Base |
| Castors | Free Wheeling 50mm |



