CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
The Delta 135 High Back is an affordable office chair that doesn’t compromise on comfort or quality.
The chair uses the best ergonomic features on the market today including a contoured back, seat height, seat tilt, back tilt & back height adjustments.
This ergo office chair can work in the toughest work environments. The 3 Lever Heavy Duty Ratchet Mechanism provides fully ergonomic support for multiple types of users.
Choose from Moulded Foam seat technology or Comfort Duo seat technology (split seat design) – both are locally made with antimicrobial and antibacterial properties.
| User Weight Rating | 135 kg |
| Overall Dimensions | 640 mm W x 640 mm D x 880 mm - 1120 mm H |
| Back Dimensions | 440 mm W x 500 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | Moulded Foam Seat: Standard 490 mm W x 465 mm D |
| Seat Technology | Moulded Foam Seat |
| Seat Height Range | 410 mm to 540 mm |
| Seat Slide | Optional adds up to 50 mm |
| Mechanism Type | 3 Lever HD -Seat Height, Seat Tilt & Back Tilt |
| Base | 5 Star Nylon Base |
| Castors | Free Wheeling |
The Delta 135 High Back is an affordable office chair that doesn’t compromise on comfort or quality.
The chair uses the best ergonomic features on the market today including a contoured back, seat height, seat tilt, back tilt & back height adjustments.
This ergo office chair can work in the toughest work environments. The 3 Lever Heavy Duty Ratchet Mechanism provides fully ergonomic support for multiple types of users.
Choose from Moulded Foam seat technology or Comfort Duo seat technology (split seat design) – both are locally made with antimicrobial and antibacterial properties.
| User Weight Rating | 135 kg |
| Overall Dimensions | 640 mm W x 640 mm D x 880 mm - 1120 mm H |
| Back Dimensions | 440 mm W x 500 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | Moulded Foam Seat: Standard 490 mm W x 465 mm D |
| Seat Technology | Moulded Foam Seat |
| Seat Height Range | 410 mm to 540 mm |
| Seat Slide | Optional adds up to 50 mm |
| Mechanism Type | 3 Lever HD -Seat Height, Seat Tilt & Back Tilt |
| Base | 5 Star Nylon Base |
| Castors | Free Wheeling |



