CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
For taller and larger users looking for a comfortable heavy duty chair – the name says it all! Generous in its size the Comfort High Back provides superior lumbar and side bolster support and is fully upholstered in Australia.
Covered by a five year warranty, rated to 150kg, and available with optional height adjustable arms.
For users looking for extra lumbar and bolstered lateral support with a generous wide seat and larger style back, the Comfort is a perfect option. The lateral and lumbar curves in the chair back contour to your body providing an enhanced seating experience and supported with a generous moulded seat.
Standard with a full ergonomic 3 lever Heavy Duty mechanism and weight tensioner, the Comfort comes with a 700mm 6 star base for added stability. Covered by a 5 Year warranty and rated to 150kg the Comfort is as named.
| User Weight Rating | 150 kg |
| Back Dimensions | 470 mm W x 550 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | 560 mm W x 500 mm D |
| Seat Technology | Moulded Foam |
| Mechanism Type | 3 Lever Heavy Duty |
| Base | 6 Star Heavy Duty Black Nylon |
| Castors | Free Wheeling |
For users looking for extra lumbar and bolstered lateral support with a generous wide seat and larger style back, the Comfort is a perfect option. The lateral and lumbar curves in the chair back contour to your body providing an enhanced seating experience and supported with a generous moulded seat.
Standard with a full ergonomic 3 lever Heavy Duty mechanism and weight tensioner, the Comfort comes with a 700mm 6 star base for added stability. Covered by a 5 Year warranty and rated to 150kg the Comfort is as named.
| User Weight Rating | 150 kg |
| Back Dimensions | 470 mm W x 550 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | 560 mm W x 500 mm D |
| Seat Technology | Moulded Foam |
| Mechanism Type | 3 Lever Heavy Duty |
| Base | 6 Star Heavy Duty Black Nylon |
| Castors | Free Wheeling |



