CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
The bStrong High Back Heavy Duty Ergonomic Chair includes comes standard with the 6 star polished base, heavy duty gas lift, 80mm castors and 3 lever heavy duty ergo mechanism. The bStrong Chair is one of the few 200kg rated chairs with a height adjustable ratchet back.
The bStrong High Back Heavy Duty Ergo Office Chair offers superior comfort and durability of a 7 Year warranty*.
| User Weight Rating | 200 kg |
| Back Dimensions | 445 mm W x 520 mm H |
| Back Height Range | 60 mm |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | 600 mm W x 450 mm D |
| Seat Technology | PU foam flat seat 450mm deep |
| Seat Height Range | 480 mm to 600 mm |
| Mechanism Type | 3 Lever Heavy Duty |
| Gas Lift Height | 120mm gas lift |
| Lumbar Pump | Yes (as standard) |
| Base | Heavy Duty 6 Star Polished fin base |
| Castors | Heavy Duty 80 mm |
The bStrong High Back Heavy Duty Ergonomic Chair includes comes standard with the 6 star polished base, heavy duty gas lift, 80mm castors and 3 lever heavy duty ergo mechanism. The bStrong Chair is one of the few 200kg rated chairs with a height adjustable ratchet back.
The bStrong High Back Heavy Duty Ergo Office Chair offers superior comfort and durability of a 7 Year warranty*.
| User Weight Rating | 200 kg |
| Back Dimensions | 445 mm W x 520 mm H |
| Back Height Range | 60 mm |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | 600 mm W x 450 mm D |
| Seat Technology | PU foam flat seat 450mm deep |
| Seat Height Range | 480 mm to 600 mm |
| Mechanism Type | 3 Lever Heavy Duty |
| Gas Lift Height | 120mm gas lift |
| Lumbar Pump | Yes (as standard) |
| Base | Heavy Duty 6 Star Polished fin base |
| Castors | Heavy Duty 80 mm |