CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
The Australian Made bExact Air Mid Back Ergonomic Chair from Dal Brands has an adaptive, elastic back support system that self adjusts to the movements of the user.
Once the height and seat length are correct the bExact moves with the user to provide support at all times. The bExact Air is available with height adjustable arms, custom fabric colours, and two seat sizes.
**Images are of High Back**
The lowest back in the bExact range with the unique self adjusting elastic back support system. Simply sit in the chair and the support finds you.
Fitted with a flat G2 Gelteq seat and a seat slide as standard, the bExact Air High Back Ergonomic Office Chair is a comfortable choice.
Australian made for Australian conditions.
**Images are of High Back**
| User Weight Rating | 160 kg |
| Back Dimensions | 420 mm W x 510 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | Small: 480 mm W x 440 mm D |
| Seat Technology | Flat G2 Gelteq seat |
| Seat Slide | As Standard |
| Mechanism Type | 3 Lever Ergonomic |
| Lumbar Pump | Yes (as standard) |
| Gas Lift Height | 140 mm |
| Base | 5 Star Black Nylon |
| Castors | Free Wheeling 50mm |
The lowest back in the bExact range with the unique self adjusting elastic back support system. Simply sit in the chair and the support finds you.
Fitted with a flat G2 Gelteq seat and a seat slide as standard, the bExact Air High Back Ergonomic Office Chair is a comfortable choice.
Australian made for Australian conditions.
**Images are of High Back**
| User Weight Rating | 160 kg |
| Back Dimensions | 420 mm W x 510 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | Small: 480 mm W x 440 mm D |
| Seat Technology | Flat G2 Gelteq seat |
| Seat Slide | As Standard |
| Mechanism Type | 3 Lever Ergonomic |
| Lumbar Pump | Yes (as standard) |
| Gas Lift Height | 140 mm |
| Base | 5 Star Black Nylon |
| Castors | Free Wheeling 50mm |