CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
The Kal Task is an Executive mesh back ergo office chair. Ideal for working from home and comes standard with a 2 lever Synchro mech and arms as standard and adjustable lumbar support.
Executive high back mesh chair with lumbar support for extra comfort, with optional head rest. The synchro mechanism allows for adjustment to suit different tasks and comes with adjustable arms and adjustable lumbar support..
BIFMA tested with Green Guard certification backed by a 10 year warranty.
| Use Weight Rating | 135 kg |
| Back Dimensions | 445 mm W x 585 mm H |
| Back Adjustment Type | Fixed Height |
| Seat Dimensions | 500 mm W x 510 mm D |
| Seat Technology | Moulded Foam |
| Seat Height Range | 430 mm to 520 mm |
| Mechanism Type | Synchronised 2 Lever |
| Base | 5 Star Black Nylon |
| Castors | Free Wheeling |
| Arm Type | 1D Height Adjustable |
| Arm Height Range | 275 mm to 330 mm |
Executive high back mesh chair with lumbar support for extra comfort, with optional head rest. The synchro mechanism allows for adjustment to suit different tasks and comes with adjustable arms and adjustable lumbar support..
BIFMA tested with Green Guard certification backed by a 10 year warranty.
| Use Weight Rating | 135 kg |
| Back Dimensions | 445 mm W x 585 mm H |
| Back Adjustment Type | Fixed Height |
| Seat Dimensions | 500 mm W x 510 mm D |
| Seat Technology | Moulded Foam |
| Seat Height Range | 430 mm to 520 mm |
| Mechanism Type | Synchronised 2 Lever |
| Base | 5 Star Black Nylon |
| Castors | Free Wheeling |
| Arm Type | 1D Height Adjustable |
| Arm Height Range | 275 mm to 330 mm |