CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
The Humanscale Smart is a mesh office chair that is tailored to suit any modern, professional work setting because of its meticulous well-rounded, weight-sensitive design.
If chairs had cognitive brain function the Humanscale Smart Mesh Office Chair would be a genius! You won’t find any levers or mechanisms on this chair. You can effortlessly recline because of the innovative weight-sensitive design that moves according to your body movements. Once you reach your desired position, a self-locking mechanism will secure you in place. Pure genius, right?
You will be immersed in comfort as the seat cushions contours to your body structure. A tri-mesh panel allows for a soft, but strong back as different mesh materials woven together provide increased flexibility and lumbar support.
The U-shaped back assists in relieving pressure points during long periods of office chair use. The armrests are attached to the back of the chair so they are always fixed in correlation to the recline of your chair.
| User Weight Range | 136 kg |
| Back Dimensions | 472 mm W x 572 mm H |
| Seat Dimensions | 510 mm W x 412 mm H |
| Seat Thickness | 51 mm |
| Back Adjustment | 122 mm |
| Seat Technology | Techno Gel Cushion |
| Mechanism Type | Weight-sensitive, Self Locking Recline |
| Recline Angle | 20 Degrees |
| Recline Tension | Adjustable |
| Base | 5 Star Black Nylon |
| Castors | Free Wheeling |
If chairs had cognitive brain function the Humanscale Smart Mesh Office Chair would be a genius! You won’t find any levers or mechanisms on this chair. You can effortlessly recline because of the innovative weight-sensitive design that moves according to your body movements. Once you reach your desired position, a self-locking mechanism will secure you in place. Pure genius, right?
You will be immersed in comfort as the seat cushions contours to your body structure. A tri-mesh panel allows for a soft, but strong back as different mesh materials woven together provide increased flexibility and lumbar support.
The U-shaped back assists in relieving pressure points during long periods of office chair use. The armrests are attached to the back of the chair so they are always fixed in correlation to the recline of your chair.
| User Weight Range | 136 kg |
| Back Dimensions | 472 mm W x 572 mm H |
| Seat Dimensions | 510 mm W x 412 mm H |
| Seat Thickness | 51 mm |
| Back Adjustment | 122 mm |
| Seat Technology | Techno Gel Cushion |
| Mechanism Type | Weight-sensitive, Self Locking Recline |
| Recline Angle | 20 Degrees |
| Recline Tension | Adjustable |
| Base | 5 Star Black Nylon |
| Castors | Free Wheeling |