CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
The Endeavour Pro heavy-duty operator chair is fully ergonomic and features a supportive high back, 4 lever mechanism with seat slide and a five star base on castors.
The durable moulded foam seat and triple strip lumbar back support promote comfort for long days in the office.
Backed by a 10 year warranty, level 6 AFRDI rating and BIFMA certification.
| User Weight Rating | 160 kg |
| Back Dimensions | 450 mm W x 540 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | 510 mm W x 470 mm D |
| Seat Technology | Heavy Duty Moulded Foam |
| Seat Height Range | 490 mm to 565 mm |
| Seat Slide | Adds up to 50mm Seat Depth |
| Mechanism Type | 4 Lever Ergonomic Heavy Duty |
| Base | 5 Star Nylon Heavy Duty |
| Castors | Free Wheeling 50 mm |
The Endeavour Pro heavy-duty operator chair is fully ergonomic and features a supportive high back, 4 lever mechanism with seat slide and a five star base on castors.
The durable moulded foam seat and triple strip lumbar back support promote comfort for long days in the office.
Backed by a 10 year warranty, level 6 AFRDI rating and BIFMA certification.
| User Weight Rating | 160 kg |
| Back Dimensions | 450 mm W x 540 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Seat Dimensions | 510 mm W x 470 mm D |
| Seat Technology | Heavy Duty Moulded Foam |
| Seat Height Range | 490 mm to 565 mm |
| Seat Slide | Adds up to 50mm Seat Depth |
| Mechanism Type | 4 Lever Ergonomic Heavy Duty |
| Base | 5 Star Nylon Heavy Duty |
| Castors | Free Wheeling 50 mm |