CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
The Baxter Mesh Back chair has a contemporary stylish look while offering exceptional comfort & support.
On a synchro mechanism with 3 lock positions the Baxter Mesh chair has an adjustable lumbar cushion on a strong supportive back profile that offers incredible comfort all while looking great.
Delivered standard with height adjustable arms, seat slide & polished 5 star base this chair offers ergonomic solutions across a broad user group. Dress it up for an executive by adding a headrest.
| Back Dimensions | 475 mm W x 585 mm H |
| Seat Dimensions | 500 mm W x 510 mm D |
| Seat Technology | Molded foam |
| Seat Height Range | 670 mm to 735 mm |
| Seat Slide | As Standard adds up to 50 mm |
| Headrest Dimensions | 330 mm W x 200 mm H |
| Mechanism Type | Synchronised with 3 lock positions |
| Base | 5 Star Polished Aluminium |
| Castors | Free Wheeling |
| Arm Type | Height Adjustable |
The Baxter Mesh Back chair has a contemporary stylish look while offering exceptional comfort & support.
On a synchro mechanism with 3 lock positions the Baxter Mesh chair has an adjustable lumbar cushion on a strong supportive back profile that offers incredible comfort all while looking great.
Delivered standard with height adjustable arms, seat slide & polished 5 star base this chair offers ergonomic solutions across a broad user group. Dress it up for an executive by adding a headrest.
| Back Dimensions | 475 mm W x 585 mm H |
| Seat Dimensions | 500 mm W x 510 mm D |
| Seat Technology | Molded foam |
| Seat Height Range | 670 mm to 735 mm |
| Seat Slide | As Standard adds up to 50 mm |
| Headrest Dimensions | 330 mm W x 200 mm H |
| Mechanism Type | Synchronised with 3 lock positions |
| Base | 5 Star Polished Aluminium |
| Castors | Free Wheeling |
| Arm Type | Height Adjustable |



