CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!

The Ergoselect Stride Step Heavy Duty G2 Draft Chair has been built for superior comfort like no other heavy duty chair. Suitable for larger users who work at a bench or raised desk
Rated to 160kg.
The Ergoselect Stride Step is a Heavy Duty G2 Drafting Chair which is raised to drafting height on a stable metal base and suitable for larger users
The Ergoselect Stride Step Heavy Duty G2 Drafting Chair features a unique 5 leg base with 3 footrest heights making it a popular choice amongst users for stable bench height seating. The Stride Step Drating Chair is rated to 160kg and carries a 7 year warranty.
Available in a medium or high back option.
| User Weight Rating | 160 kg |
| Back Dimensions | Medium Back: 445 mm W x 460 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Back Height Range | 60 mm |
| Seat Dimensions | Medium: 500 mm W x 460 mm D |
| Seat Technology | Gelteq® Seat |
| Mechanism Type | 3 Lever Ergonomic |
| Gas Lift Height | 140 mm |
| Lumbar Pump | Yes (as standard) |
| Base | 5 Leg Heavy Duty Drafting with 3 Footrest Heights |
| Castors | Height adjustable glides |
Rated to 160kg.
The Ergoselect Stride Step is a Heavy Duty G2 Drafting Chair which is raised to drafting height on a stable metal base and suitable for larger users
The Ergoselect Stride Step Heavy Duty G2 Drafting Chair features a unique 5 leg base with 3 footrest heights making it a popular choice amongst users for stable bench height seating. The Stride Step Drating Chair is rated to 160kg and carries a 7 year warranty.
Available in a medium or high back option.
| User Weight Rating | 160 kg |
| Back Dimensions | Medium Back: 445 mm W x 460 mm H |
| Back Adjustment Type | Ratchet Height Adjustment |
| Back Height Range | 60 mm |
| Seat Dimensions | Medium: 500 mm W x 460 mm D |
| Seat Technology | Gelteq® Seat |
| Mechanism Type | 3 Lever Ergonomic |
| Gas Lift Height | 140 mm |
| Lumbar Pump | Yes (as standard) |
| Base | 5 Leg Heavy Duty Drafting with 3 Footrest Heights |
| Castors | Height adjustable glides |