CHRISTMAS & NEW YEARS HOURS – SHUT DOWN WED 3PM, 18TH DEC AND OPEN MON 12TH JAN. LAST DELIVERIES BY TUES 17TH DEC.
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
HELLO, WELCOME TO OUR NEW WEBSITE, ANY QUERIES CALL US ON (08) 9240 7066 OR EMAIL SALES@ERGOLINK.COM.AU - EXISTING MEMBERS WILL NEED TO RESET THEIR PASSWORD ON FIRST LOG IN - THANK YOU!
Level up your play with body weight activated 4D Lumbar support, upholstered back and seat, and more. The Buro Powera Raider Ergonomic Gaming Chair will provide comfort and support during those long gaming sessions.
Race, raid, and reign supreme – experience it all from the comfort of your Buro Raider Gaming Chair! Level up your play with body weight activated 4D Lumbar support, upholstered back and seat, and more.
Backed by a 3-year guarantee.
| User Weight Rating | 120 kg |
| Overall Dimensions | 715 mm W x 685 mm D x 1120-1195 mm H |
| Back Dimensions | 580 mm W x 720 mm H |
| Back Adjustment Type | Fixed Height |
| Seat Dimensions | 590 mm W x 590 mm D |
| Seat Height Range | 450 mm to 525 mm |
| Mechanism | Synchro |
| Headrest | Built in, as Standard |
| Base | 5 Star Black Nylon with Kick Plates |
| Castors | Free Wheeling 60 mm |
| Arm Type | Height, Width & Depth Adjustable |
Race, raid, and reign supreme – experience it all from the comfort of your Buro Raider Gaming Chair! Level up your play with body weight activated 4D Lumbar support, upholstered back and seat, and more.
Backed by a 3-year guarantee.
| User Weight Rating | 120 kg |
| Overall Dimensions | 715 mm W x 685 mm D x 1120-1195 mm H |
| Back Dimensions | 580 mm W x 720 mm H |
| Back Adjustment Type | Fixed Height |
| Seat Dimensions | 590 mm W x 590 mm D |
| Seat Height Range | 450 mm to 525 mm |
| Mechanism | Synchro |
| Headrest | Built in, as Standard |
| Base | 5 Star Black Nylon with Kick Plates |
| Castors | Free Wheeling 60 mm |
| Arm Type | Height, Width & Depth Adjustable |



